علت خرابی بلبرینگ چرخ

خرابی بلبرینگ چرخ 

تشخیص صدای بلبرینگ ممکن است مشکل باشد چون ممکن است با صدای تایر اشتباه گرفته شود. حتی وقتی تشخیص دهید مشکل از بلبرینگ است، تشخیص این‌که مشکل از کدام چرخ است، سخت است.

هدف اصلی بلبرینگ چرخ ایجاد شرایطی است که در آن چرخ با حداقل اصطکاک بچرخد. وقتی خودرو توقف می‌کند، بلبرینگ‌ها شروع به خنک شدن کرده و خلائی از لوبریکنت، هوا و فلز تماسی ایجاد می‌شود.

نشت بند باید این خلأ را نگه دارد در غیر این صورت توپی آب‌بندی‌شده یا بلبرینگ شروع به داخل کشیدن هوا می‌کند که دارای آب و سایر ناخالصی‌ها و آلودگی‌هاست که به‌نوبه خود موجب خرابی و صدای بلبرینگ می‌شود. 

 

چه چیزی موجب بلند شدن صدا از بلبرینگ چرخ می‌شود؟

بلبرینگ‌های چرخ به چرخ متصل و دائماً در حال چرخش‌اند. ازآنجایی‌که چرخ‌ها هنگام رانندگی با جاده در تماس‌اند، ممکن است دلایل مختلفی برای خراب شدن و یا ایجاد صداهای عجیب وجود داشته باشند. در اینجا پنج دلیل عمده سروصدای بلبرینگ را بررسی می‌کنیم:

 1- نصب نادرست

اگر بلبرینگ‌ها را به‌تازگی تعویض کرده‌اید، عجیب است که به این زودی خراب‌شده باشند. تنها توضیح این است که بلبرینگ‌های چرخ آسیب‌دیده‌اند زیرا به‌اشتباه و برخلاف توضیحات تولیدکننده نصب‌شده باشند.  

 2 – عبور خودرو از آب عمیق

مهندسان، نشت بند بلبرینگ چرخ را طوری طراحی کرده‌اند که فشار از آن خارج شود. آن‌ها در کارخانه با یک لوبریکنت بر پایه نفت نصب می‌شوند. تنها مشکل این است که روان کننده نمی‌تواند از ورود آب به داخل جلوگیری کند.

این بدان معناست که اگر از خیابانی مملو از آب (مثلاً در هنگام سیل) بگذرید، بلبرینگ‌ها در معرض رطوبت قرار می‌گیرند. در این حالت، رطوبت با روان کننده ترکیب‌شده و آن را بی‌اثر می‌کند که موجب می‌شود بلبرینگ در معرض اصطکاک اضافی و خرابی قرار بگیرد.

امکان تعمیر یا سرویس کردن بلبرینگ‌های پیشرفته چرخ وجود ندارد و در این حالت ناچارید بلبرینگ را تعویض کنید. 

 3- رانندگی در جاده‌های ناهموار

بلبرینگ‌های چرخ تمام فشار وزن خودرو را تحمل می‌کنند. اگر روی مسیری پر از دست‌انداز یا برآمدگی رانندگی کنید، بلبرینگ به‌راحتی در معرض آسیب قرار می‌گیرد.

وقتی به چیزی برخورد می‌کنید، ساچمه‌های بلبرینگ به داخل حلقه (رینگ شیاردار که بلبرینگ قرار دارد) فشار داده می‌شود که به خاطر آن عیوب کوچکی در بلبرینگ ایجاد می‌شود.   

 

 4 – تایرهای نامتوازن و یا شوک‌های بد

سیستم چرخ به بلبرینگ، تایر، سگ دست، پلوس و ... بستگی دارد. وقتی تایرها نامتوازن باشند، برخی از قطعات ممکن است آسیب‌دیده و سروصدا ایجاد کنند.

 

 5- برخورد ضربه محکم به چرخ ماشین

بلبرینگ‌ها دائماً در حال حرکت‌اند و به سایر اجزایی که در قسمت قبل توضیح داده شد متصل‌اند؛ بنابراین اگر چرخ و محدوده آن در معرض تصادف قرار بگیرد، بلبرینگ‌ها نیز به‌احتمال‌زیاد آسیب می‌بینند و سروصدا تولید می‌کنند     

 

انواع خودرو : پراید,  پژو, مزدا ,۳۲۳, ماکسیما, ال ۹۰,  تیبا, ریوو.............. ml

شما میتوانید ازطریق تلگرام mlautoparts یا در اینستاگرام به digi_ghate , mlcommercicalما را دنبال کنید 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس فروشگاه ها:

تهران، میدان امام خمینی ، خیابان امیرکبیر، پاساژ سپهر، برخیابان ، پلاک ۵۳ (G35) .   تلفن های تماس : ۳۳۹۴۳۴۰۰   -  ۳۳۹۲۳۴۰۰  -  ۳۶۹۰۰۴۱۱  -   ۳۶۹۰۰۴۱۳  -  ۳۶۹۰۰۴۱۵  -  ۳۶۹۰۰۴۱۷

تهران، میدان امام خمینی ، خیابان امیرکبیر، پاساژ کاشانی ، طبقه سوم ، پلاک 282 .  تلفن های تماس : ۳۳۹۰۸۸۷۱  -  ۳۳۹۱۱۶۷۲  -  ۳۳۱۱۴۱۷۱   

تهران، میدان امام خمینی ، خیابان اکباتان ، کوچه آهنین ، پاساژ امین ، طبقه دوم ، واحد دفتری A-1 .  تلفن های تماس : ۳۳۹۲۹۰۱۴  -  ۳۳۹۲۸۹۵۹  -  ۳۳۹۴۴۱۵۱  -  ۳۳۹۴۴۱۵۲  -  ۴۰۳۳۰۷۰۹  - ۴۰۳۳۰۶۳۳